Ako vybrať sekeru?

Výber sekery ovplyvní nielen kvalitu výsledkov vašej práce, ale predovšetkým pohodlie a bezpečnosť. Mali by ste zvážiť, na akú činnosť sekeru kupujete, či bude jej primárnym využitím štiepanie dreva, triesok, odvetvovanie, rúbanie stromov, tesárske práce alebo napríklad pomoc pri kempovaní. Ako vybrať sekeru si ujasnite v našom radcovi.

Výber sekery ovplyvní nielen kvalitu výsledkov vašej práce, ale predovšetkým pohodlie a bezpečnosť. Mali by ste zvážiť, na akú činnosť sekeru kupujete, či bude jej primárnym využitím štiepanie dreva, triesok, odvetvovanie, rúbanie stromov, tesárske práce alebo napríklad pomoc pri kempovaní. Ako vybrať sekeru si ujasnite v našom radcovi.

Doba čítania 4 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať sekeru podľa typu

Štiepacie

Štípacia sekera je perfektná pre spracovanie triesok a menších polien. Najčastejšie sa jedná o menšie sekery s poriskom do dĺžky 50 cm. Nájdete ale aj obojručné modely s takmer dvojnásobnými rozmermi a hmotnosťou. V takom prípade však zvážte, či nepotrebujete skôr kálačku.

Tesárske

Tesárska sekera má ostrie predĺžené do tzv. brady s vykrojeným poriskom. Tesárske sekery sú uspôsobené pre jemnejšiu prácu a naopak úplne nevhodné sú na štiepanie.

Multifunkčné

Multifunkčná sekera (alebo tiež univerzálna sekera) nájde všestranné využitie pri zachovaní kompaktných rozmerov. Ide vlastne o kompromis medzi predchádzajúcimi modelmi. Najčastejšie bude mať dĺžku do 70 cm a hmotnosť do 2 kg.

Kálačky

Sekera kálačka je najväčším typom vážiacim často aj o mnoho viac ako 3 kg. Jej klinovité ostrie bez väčších problémov rozštiepe aj tie najväčšie polená. Sploštená zadná strana je vyhotovená pre údery kladivom.

Kempingové

Kempingová sekera je najmenším zo všetkých typov. Sekera meria 30–40 cm a váži pod 1 kg. Je ideálna ako asistent na drobné outdoorové aktivity. Ide o maximálne skladný a prenosný model.

Medzi ďalšie druhy patrí obojstranná sekera, hádzacia sekera alebo sekery odvetvovacie. Naposledy spomínané sú kvôli svojmu charakteristickému tvaru úplne nevhodné na štiepanie.

Sekera a jej parametre

Ostrie

Jeho tvar je daný účelom sekery. Viac klinové sa hodia na štiepanie, rovné a dlhšie ostrie využijete pri kosení. Niektoré sekery disponujú tvarom, ktorý zabraňuje zaseknutiu do dreva. Pokiaľ drevo nerozštiepi, odrazí sa späť.

Pre maximálnu kvalitu hľadajte v ponuke kované sekery, ostrie by totiž malo byť ideálne kované (prípadne kalené a brúsené), nikdy iba z brúseného kovu. Uchytenie k porisku by potom malo byť nejakým spôsobom istené proti skĺznutiu.

Materiál

U sekery môžete naraziť najčastejšie na 3 materiály:

Kov

Ak máte možnosť, vyhnite sa oceli, ktorá bola iba brúsená. Mala by byť kovaná, kalená a napríklad aj so špeciálnou povrchovou úpravou. Tá uľahčuje priechod sekery drevom a zároveň spomaľuje obrusovanie. Medzi takto ošetrené materiály patrí napr. teflón.

Drevo

Drevená sekera ponúka v prípade poškodenia jednoduchú výmenu poriska. Na jeho spracovanie sa najčastejšie využíva buk, dub, orech alebo jaseň. Ide o lacný a na dotyk príjemný materiál. Je však o niečo menej odolný a aj vyváženie môže byť náročnejšie.

Plast

Nájde tiež využitie pri výrobe porísk, v porovnaní s drevom má však mierne odlišné vlastnosti. Ide najčastejšie o laminát alebo kompozit a čepeľ je do neho pevne zachytená, z čoho vyplýva, že nemôže vykĺznuť. Porisko z plastu býva viac ergonomické, ľahšie a lepšie vyvážené. Pokiaľ ale dôjde k jeho poškodeniu, spravidla je zničená celá sekera.

Dĺžka

Na označenie sa používajú písmená S-XL. Dôležitejšie ako dĺžka je však to, ako vám sekera padne do ruky. Pri štiepaní tak namiesto jej váhy a sily využijete predovšetkým jej švih.

Pokiaľ uchopíte sekeru tesne pod jej hlavou, dáte ju rovnobežne s rukou a predpažíte, koniec poriska by mal siahať medzi rameno a lakeť. Pokiaľ dosahuje až k ramenu, je sekera veľmi dlhá.

Hmotnosť

Najmenšia sekerka môže vážiť aj menej ako 1 kg a zároveň splniť vaše očakávanie. Univerzálne modely vážia 1,5 až 2 kg, niekedy aj viac ako 2 kg. Tie najťažšie drevorubačské kálačky potom majú hmotnosť aj viac ako 3 kg.

Sekeru uchopte až na samom konci poriska a držte ju pozdĺž nohy čepeľou k zemi. Čepeľ potom zdvíhajte zápästím a ruku zároveň zdvíhajte v lakti, ktorý držte stále pri tele. Ak takto zdvihnete sekeru o 180°, má správnu váhu.

Rady na záver

Najdôležitejšou časťou údržby je bezpochyby ostrenie. Na to využite klasickú brúsku alebo špeciálny ostrič. Práca s dobre nabrúsenou sekerou je presnejšia, bezpečnejšia a menej namáhavá. Pokiaľ sekeru často prenášate, kúpte si špeciálne puzdro, ktoré ochráni ostrie aj vás.

Samozrejmosťou by pri práci so sekerou mali byť ochranné pomôcky. Proti odlietavajúcim trieskam použite pracovné okuliare, nezabudnite ani na pevnú pracovnú obuv, rukavice a napríklad aj kvalitné pracovné nohavice.

Ďalšie užitočné články